Sobota , 24 Únor 2018

Supermouky bez lepku

Bílá mouka obsahuje minimum prospěšných živin, přesto ji máme v jídelníčku nadbytek. A tím i lepku, který ve větším množství zatěžuje trávení. O důvod víc zkusit to s alternativními moukami, které jsou přirozeně bezlepkové a plné živin.

Jediné, čím vás mohou zaskočit, že se chovají v kuchyni jinak, než jste zvyklí. Pakliže nejste celiak, máte výhodu v tom, že alternativní mouky můžete kombinovat s těmi standardními. Většinou je vyzkoušené nahrazovat 50 % mouky. Jestliže chcete lepek vypustit úplně, zkuste třetinu mouky nahradit rozemletými ořechy či mandlemi a použijte o jedno vajíčko víc, než udává recept.

Rýžová mouka

Rýžová mouka je skvělými zdrojem sacharidů, a tudíž energie. Má ale nízký glykemický index. Obsahuje i hodně bílkovin, sodíku a draslíku. Je lehce stravitelná a vhodná např. před zátěží. V kuchyni se chová jako bílá mouka. Dá se z ní upéct sladké i slané, zahustit polévka nebo vyrobit nudle. Míchat se doporučuje s pohankovou moukou.

Cizrnová mouka

Je bohatým zdrojem bílkovin (patří mezi luštěniny), obsahuje i vápník, hořčík a vlákninu. Má lehce oříškovou chuť a hodí se i o obalování. Doporučuje se po tréninku, urychluje regeneraci.

Amarantová mouka

Obsahuje bílkoviny i sacharidy, má nízký glykemický index. Skvělá je pro sportovce, hlavně běžce a vytrvalce. Dokáže dlouho zásobovat energií, ale i po výkonu regenerovat svaly. Je dobrým zdrojem vápníku, hořčíku a zinku. Nevýhodou je štiplavá chuť a proto se doporučuje míchat s jinou moukou v poměru 1:2. Výborně se hodí na chleba a pečivo.

Quinoová mouka

Quinoa patří mezi superpotraviny. Najdete v ní velké množství bílkovin s vyváženou skladbou aminokyselin. Neměla by chybět na jídelníčku sportujících vegetariánů, samozřejmě o ostatních sportovců – obsahuje velké množství vápníku, hořčíku, železa, betakarotenu a vitamínů B2 a E. Mouka se nehodí na samostatné použití. Doporučený poměr 1:4.

Pohanková mouka

Chcete-li zvýšit svůj výkon, zařaďte ji do jídelníčku. Pohanka je bohatá na železo, hořčík, mangan, měď, fosfor a vitamíny skupiny B, které při námaze pomáhají s transportem kyslíku do svalů. Obsahuje také velké množství rutinu, který prospívá cévnímu systému. Doporučený poměr 1:3.

Jáhelná mouka

Je cenným zdrojem sacharidů a má také nízký glykemický index. Je dobře stravitelná, hodí se před tréninkem. Najdete v ní hodně železa. Dokáže nahradit klasickou mouku.

LH

Zkontrolujte také

Ženské hormony a klimakterium

S tímto tématem se u sebe ve studiu často setkávám, a proto jsem se rozhodla sepsat …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *